Králíček Ušáček – Kapitola 1
Za devatero horami a devatero řekami… tak obvykle začínají pohádky. Tenhle příběh však začíná v malém hnízdečku z chlupů a slámy, ve kterém se k sobě tulí pět holých králíčat a které zahřívá jejich králičí matka.
Na svoje děti je náležitě pyšná. Všechny králice v okolí už své děti vyvedly a mladá maminka byla poslední, která ještě nikdy žádné děti neměla. S přípravou hnízda si dala velmi záležet. Z krku si vytrhala chlupy a vytvořila pěkné a útulné hnízdečko v rohu králičího kotce, kam následně porodila svá miminka.
Každou noc se vracela k hnízdu, aby zkontrolovala, zda je vše v pořádku a své děti nakrmila. Jak čas plynul, všechna králíčata utěšeně rostla, až přišel den, kdy se odvážila vykouknout z hnízda ven. Mamince se to zprvu nelíbilo a snažila se králíčata zahnat zpátky do hnízda, ale na pět malých neposedných králíčat bylo veškeré její snažení nedostatečné. Vesele si hopkali po celém kotci, zkoumali každé stéblo slámy, každý tmavý kout a nejvíce ze všeho je bavilo koukat přes pletivo dvířek ven.
Každý den se u dvířek objevila postava, která úplně zastínila výhled. Zprvu se malá králíčata trochu bála a schovávala se v přítmí zadní části, ale když viděla maminku, jak vždy s radostí přihopkala ke dvířkům, nechala se pohladit a s chutí se pustila do krmiva, které dostala do mističky, osmělila se také a zanedlouho vyhlížela postavu společně se svojí maminkou.
„To jsem rád, že vás konečně pořádně vidím." zasmála se postava.
Patřila veselému chlapíkovi, který žil se svojí rodinou v malém útulném domečku a který se ve svém volném čase věnoval chovu zakrslých králíčků.
Jeho chov zahrnoval zakrslé králíčky rozmanitých barev a vzhledu. Našli byste u něj králíčky s malými vzpřímenými oušky, ale i králíčky beránky. Ti byli ze všech nejroztomilejší, jejich ouška se velmi brzy překlopila a volně visela. K beránkům patřila i naše maminka se svými dětmi.
„Na, tu máš,“ řekl muž a podal matce velkou hromádku sena. Seno dostávala pravidelně každý den, pěkné, voňavé. Jeho chroupání jí pomáhalo zahnat hlad a také pro ni znamenalo trochu zpestření v tom běžném všedním dnu.
Králíčata zvědavě matku pozorovala. Jedno z nich, to nejmenší, černobíle strakaté, přihopkalo až k mamince.
„Mami, co to je a proč to jíš?“, zeptalo se malé králíče.
Maminka se na králíče podívala. Bylo to její nejoblíbenější dítě, i přesto, že bylo nejmenší a na rozdíl od ostatních králíčat mu jedno ouško stále odstávalo od hlavičky a nechtělo se sklopit dolů. Z toho důvodu mu začala říkat Ušáček. Ušáček byl ze všech jejích dětí nejzvědavější a neustále chtěl všechno zkoumat a pořád se na něco ptal.
„Ušáčku,“ pravila trpělivě maminka, „to je seno, které je pro nás králíky velmi důležité. Je to naše hlavní potrava, kterou potřebujeme mít neustále k dispozici, abychom neměli hlad, byli jsme spokojení a zdraví a aby nás nebolelo bříško. Seno také chroupeme proto, abychom si obrousili zuby, které nám neustále dorůstají.“
Zatímco maminka vysvětlovala Ušáčkovi důležitost sena, vzal si Ušáček jedno stéblo a začal s ním hopkat po celém kotci.
„Mami, mami, to je ohromná zábava,“ vesele pokřikoval Ušáček. Jak byl zabraný do hopkání, nevšiml si, že mu v cestě stojí miska s vodou, škobrtnul o okraj a namočil si ve vodě celý čumáček.
„Mamiiiiii,“ zafňukal. „Co to v té misce je? To je strašně kyselé, mami, co to je?“
„To je voda, Ušáčku, tu pijeme“.
„My ale přeci pijeme mléko, které nám dáváš,“ odvětil zaraženě Ušáček.
„Ano, synku, ale až budeš trochu větší, už nebudeš pít mléko. Budeš pít vodu tak jako já. Voda je dobrá.“
„Ale proč je to tak kyselé, mami?“ ptal se Ušáček neodbytně dál.
„Protože do ní člověk přidává něco, co je sice trochu kyselé, ale nám to pomáhá. Víš, mohlo by se stát, že by tě začalo bolet bříško, nemohl ses pořádně najíst a moc bys zhubnul. To je taková nemoc, která se u nás může někdy objevit. A tahle věc ve vodě nás pomáhá chránit.“
Ušáček tomu sice pořádně nerozuměl, ale vážný hlas maminky ho přiměl se zamyslet a zapamatovat si co nejvíce z toho, co mu maminka řekla.
Celé to hopkání a povídání si malého Ušáčka nesmírně unavilo. Sourozenci už dávno byli schovaní zase v hnízdě, a tak se k nim Ušáček po chvíli přidal také.
Věděli jste, že…?
- Ramlice (samice králíka) je březí zhruba 28 – 34 dní.
- Mláďata se rodí holá a slepá.
- Matka kojí mláďata obvykle jednou denně.
- Králíčata se odstavují nejdříve ve věku 8 týdnů (podle kondice).
- Mladí králíci mají citlivé zažívání a jsou náchylní k propuknutí kokcidiózy.
- Kokcidióza je onemocnění, při kterém dojde k přemnožení prvoků žijících ve střevě (kokcidie, eimerie), což má za následek průjmy, hubnutí a v případě chybějící léčby i úhyn.
- Z důvodu prevence kokcidiózy se králíkům může podávat okyselující preparát do vody, mladým králíkům se nedává zelené krmivo (tráva, zelenina…).
- Králíkům neustále dorůstají zuby a musí si je obrušovat.
- Základním krmivem je seno, které musí mít králík neustále k dispozici.
Co všechno u nás můžete pro králíčky nakoupit?
- Klece (doporučujeme alespoň 120 cm dlouhé), ohrádky, letní přenosné králíkárny
- Stelivo (hobliny, papírové peletky Asan, osikové štěpky MillaMore, deky, savé podložky), steliva do záchůdků (pelety), sypké absorbenty zápachu do záchůdku
- Vybavení do klece – seníky, napáječky, misky, toalety
- Domečky a tunely různých velikostí a tvarů, vše z přírodních materiálů (dřevo, seno…)
- Pelíšky, podložky, chladicí podložky
- Čistič na klece
- Seno různých druhů a gramáží, samotné i s přídavkem bylinek, sušené zeleniny… (Pan Malina, Versele Laga, JR Farm, Gimbi, Johnny Hay…)
- Kvalitní bezobilná krmiva (Versele Laga, JR Farm, Nutrin) i kvalitní krmiva s podílem obilovin (Supreme Science Selective, Berkel Futter s kokcidiostatiky…)
- Chutné a zdravé pamlsky JR Farm, PUUR, Versele Laga…
- Doplňky stravy (Acidomid, Optimin, Rabitin…)
- Hračky včetně těch interaktivních
- Hrabací boxy, kousek louky s trávou, kmen s hračkami JR Farm
Přijďte k nám, budeme se na Vás těšit.