Králíci s rodokmenem

Přemýšlíte nad pořízením králičího kamaráda a nejste si jisti, jak si správně vybrat, co očekávat a kde ho vůbec pořídit?

"Na naší prodejně EquiZoo máme standardně na výběr ze zakrslých králíčků, v menší míře i ze zakrslých beránků. Skutečně zakrslých, nemusíte se bát, že z něj jednoho dne bude králičí obr."

 

Naši králíčci pocházejí z prověřených chovů registrovaných chovatelů pod záštitou ČSCH a příslušné místní organizace, nebo z našeho vlastního odchovu. Mají svůj rodokmen, popř. rodný list, který dostanete při nákupu. Většina králíčků je zároveň i tetovaná, aby nemohlo dojít k záměně.

Králíčci jsou vždy starší osmi týdnů, ale většinou ještě o něco starší. Mladý králíček v době odstavu je velmi citlivý na změny a na vhodnou stravu. Někdy i malá chyba pak může být fatální. Je tedy lepší nechat králíčka ještě trochu povyrůst, aby se riziko co nejvíce eliminovalo. I tak je to stále malé mládě a nemusíte se bát, že byste tím přišli o jeho mladý věk, ve kterém by si na Vás lépe přivyknul. Spíše naopak.

Většinou pocházejí z chráněné venkovní králíkárny, jsou tedy odolnější než králíčci odchovaní v interiéru. I tak, v případě, že je chcete také chovat venku, je potřeba je postupně zvykat, zejména pokud je už chladnější období. Nezapomeňte, že u nás strávili nějaký čas na prodejně, kde je příjemná pokojová teplota a pokud je venku výrazně jinak, byl by to pro králíčka šok.

Králíčci jsou již očkovaní proti moru a myxomatóze. Nezapomeňte, že jednou za rok (příp. za půl roku podle vakcíny) je potřeba je nechat přeočkovat, a to i tehdy, pokud je chováte doma. V případě venkovního chovu to platí dvojnásob.

 

Pokud chcete králíčka jako mazlíka a neuvažujete nad chovem, doporučujeme nechat ho vykastrovat zhruba na půl roce věku. Jak samečky, tak samičky. Snížíte tím riziko, že vám začne doma značkovat (ano, může i samička), což rozhodně nechcete. Králíček bude hormonálně vyrovnanější, samičky nebudou mít říje, během kterých bývají někdy nepříjemné. A nemusíte se bát, že by samička kvůli opakovaným říjím onemocněla zánětem mléčné žlázy apod. Na kastraci není nic špatného, prospějete tím nejen sobě (nebudete muset řešit třeba označkované kanape), ale především králíčkovi. Doporučujeme však nechat provést kastraci u veterináře, který se specializuje na malá zvířata a kastraci provádí v šetrné inhalační anestezii.

Pokud uvažujete nad chovem, rádi Vám poradíme, co vše je potřeba pro registrovaný chov. Mějte však na paměti, že ne každý králíček, i když je sebekrásnější, je vhodný do chovu. S vhodností Vám zase poradí na výstavě, kde Vám králíčka i ocení určitým počtem bodů. Ale to už je jiná kapitola.

 

Před prodejem Vám naše kolegyně/kolegové na prodejně řeknou vše, co se chovu králíčka týká. Poradí Vám, co byste pro něj měli mít připravené, na jakou stravu je zvyklý, jak se o něj starat, aby byl spokojený a Vy z něj měli radost. Stručný tištěný návod k chovu dostanete i při prodeji králíčka.

 

Na našich králíčcích nám záleží a budeme rádi, když nám přijdete říct, jak se Vašemu králíčkovi daří, nebo nám zašlete foto. 

Přijďte k nám, budeme se na Vás těšit.