Výživa zakrslých králíčků

Základ stravy tvoří kvalitní seno. Králík jej společně s čerstvou vodou musí mít neustále k dispozici. Vybírejte seno na pohled čerstvé a šťavnaté, buď čisté nebo s příměsí nejrůznějších sušených bylinek nebo zeleniny. Králíček by měl za den zkonzumovat množství sena odpovídající přibližně snopu jeho velikosti. Žvýkáním sena si králíček obrušuje stoličky a také podporuje pohyb potravy v trávicím traktu díky obsažené vláknině. Nemějte obavy, pokud králíček seno chroupe nepřetržitě celý den, je to v pořádku – králíčci jedí až 70krát denně! 😊 Ne každý králíček jí každé seno, v naší nabídce tak najdete velké množství různých sen a každý králíček si najde svoje oblíbené. Můžete králíčkovi seno občas prostřídat, doporučuje se krmit jak “tenkovláknitými“, tak i silnějšími seny, aby si králíček obrušoval stoličky s maximální efektivitou. Nejkvalitnější sena jsou z bojínku lučního.

Také pozor na častý omyl, že nejvhodnější je vždy seno, které je krásně zelené a travnaté. Takové seno je totiž hodně bohaté na sacharidy, kdežto seno, které připomíná spíše slámu, je zase bohatší na vlákninu a jak píšeme výše, lépe obrušuje zoubky. Ideální je tedy králíčkovi typy sen střídat.

"Základem stravy je seno, nejlépe z bojínku."

K senu je vhodné podávat doplňky stravy ve formě různých bylin a zeleniny, případně ovoce (ale v omezeném množství kvůli obsahu cukrů) a také králičí granule nebo směsi. Seno by mělo tvořit cca 80 % stravy králíčka, bylinky a zelenina 15 % a granule nebo směsi pouze kolem 5 %. V praxi to odpovídá hrsti nebo polévkové lžíci granulí a třem hrstkám bylinek a zeleniny. Občas podávejte také směsi slisované do tyčinek – králíček si potřebuje ohlodávat řezáky, aby mu nepřerůstaly a spolu s různými materiály na hlodání (dřevo, větvičky, různé hračky) jsou tyčinky dobrou volbou.

Ne všechny bylinky a zelenina jsou pro králíčka vhodné. Nejjednodušší je vybrat si u nás z velmi široké nabídky doplňkových směsí, rádi vám poradíme a máte jistotu, že králíček nedostane nic nevhodného ani jedovatého.

Granule a směsi vybírejte kvalitní, s minimem nebo s žádným obsahem obilovin. Pokud není králíček vybíravý, kupujte směsi granulí namíchané s různými bylinkami a zeleninou, jinak jsou vhodnější pouze granule, kde si králíček nemůže vybírat a dostane tak do sebe potřebné množství živin. Můžete podávat jednou denně nebo rozdělené do dvou dávek. Kvalitní krmivo poznáte i tak, že obsahuje max. 15 % bílkovin a min. 20% vlákniny. Výše uvedené se však vztahuje pouze pro králíčky chované v domácnosti jako mazlíčky, ale pokud chováte králíčka venku nebo se věnujete jejich chovu, pak bude určitý obsah obilovin nezbytný kvůli dostatečnému příjmu energie (vyšší nároky na udržení tělesné teploty, zejména během zimy, vyšší energetické nároky během reprodukce).

V prvních měsících života vašeho králíčka je doporučeno podávat veškerou stravu sušenou. Zejména vodnatá zelenina a ovoce mohou králíka nadýmat nebo způsobit přemnožení kokcidií v trávicím traktu.

Speciální kapitolou jsou králičí pamlsky. Určitě je můžete do stravy vašeho mazlíčka zařadit, jsou vhodnou odměnou nebo prostředkem, jak se s králíčkem sbližovat, nicméně je potřeba dbát na jejich kvalitu a množství. Hlídejte si zejména obsah obilovin – takové pamlsky králíčkovi velmi chutnají, ale vzhledem ke kalorické hodnotě jich doporučujeme podávat maximálně pár kousků denně. Lepší je podávat pamlsek vždy v podobný čas každý den, a ne během celého dne, mohlo by se totiž stát, že králíček omezí při pravidelné dodávce pamlsků konzumaci sena, jelikož pamlsky mu prostě chutnají víc.

 

Přijďte si k nám vybrat krmivo a dobrůtky pro Vašeho králíčka.