Zakládáme akvárium
Pokud jste se rozhodli pro pořízení akvária, je potřeba si předem stanovit místo, kde budete mít akvárium umístěné. Ideální místo je v tmavší části místnosti, kam tolik nedosáhne denní světlo. Zároveň by měl být prostor dostatečně velký a ne příliš frekventovaný, neboť některé rybky se mohou při neustálém pohybu kolem akvária plašit.
"Čím větší akvárium, tím méně práce s údržbou."
Jak na to?
- nádrž
- podložka pod nádrž
- substrát/štěrk
- rostliny
- dekorace
- technika (osvětlení, topítko, filtrace...)
- přípravky pro snazší start nového akvária
- s časovým odstupem živé rybičky
Výběr nádrže
Akvárium vybíráme dle prostorových dispozic a také dle toho, jaké ryby bychom si chtěli pořídit. Platí, že u větších ryb je samozřejmě i větší požadavek na prostor. Zároveň platí, že čím je akvárium větší, tím lépe funguje a díky tomu s ním máme mnohem méně práce😊.
Na výběr je nepřeberné množství akvarijních nádrží a kvalitních akvarijních setů, které jsou již vybaveny základními nezbytnostmi jako jsou filtrace, vrchní kryt s osvětlením a některé jsou i s topítkem.
Akvárium by nemělo být nikdy umístěno přímo na zemi. Proto zvolíme vhodný stolek s dostatečnou nosností. Pro vyrovnání případných nerovností použijeme pěnovou podložku.
Po výběru vhodné akvarijní nádrže se zaměříme na její zařízení, kde můžeme zapojit veškerou svou fantazii a vybrat a zkombinovat veškeré vybavení dle svých představ. Zde je ovšem důležité vědět, zda si chceme pořídit tropické akvárium, nebo akvárium např. pro africké cichlidy, neboť tyto ryby mají odlišné požadavky, zejména co se týče výběru vhodného substrátu/štěrku a osázení nádrže rostlinami.
Vybavení akvária
Na úplné dno můžeme použít zásobní substrát, který je již obohacen o živiny. Tyto živiny po zasazení rostlin začnou ihned naše rostliny vyživovat a podporovat jejich růst.
Na zásobní substrát dále použijeme námi zvolený štěrk. Štěrky se nabízejí v nepřeberných variantách barev i různých frakcích.
Dále existuje možnost použití akvarijního substrátu, který funguje jak samotný štěrk, ale navíc je vysoce porézní a rovněž obohacený o potřebné živiny.
Dno v akváriu ideálně svažujeme od zadní stěny nádrže k přední. Důvodem je, že do zadní části akvária sázíme nejvíce rostlin, tak aby měly dostatečně vysoký základ pro kořenový systém. Dalším důvodem je, že po takto svažitém dně se veškeré nečistoty dostávají do přední části akvária, což nám následně usnadní práci při údržbě akvária.
Pro hlídání požadované teploty v akváriu, která by se měla pohybovat v rozmezí mezi 24°C – 26°C, vybavíme akvárium teploměrem. Opět existuje několik variant na výběr, od skleněných vnitřních teploměrů, přes vnější nalepovací až po digitální.
Další kapitolou jsou dekorace. Zde se naší fantazii meze nekladou a každý si může zvolit, jak si své akvárium nadekoruje. Možností je čistě přírodní akvárium, které vybavíme různými kořeny, kameny či velmi věrohodně vypadajícími přírodními dekoracemi. Nebo můžeme vybírat z velkého množství nabízených dekorací imitujících např. vraky lodí a letadel, truhlic s poklady a spousty jiných.
Po výběru dekorací pro zařízení akvária se zaměříme na akvarijní rostliny. Vybírat můžeme z umělých či živých rostlin. Pro bezproblémový chod akvária je vždy vhodné volit živé rostliny v dostatečném množství. Nejen, že rostliny působí velmi dekorativně, ale zároveň jsou pro naše akvárium velmi prospěšné. Likvidují odpad v akváriu způsobený převážně rybami, okysličují akvárium a zároveň eliminují růst nepříjemných řas. Vybíráme pro pestrost vždy různé druhy rostlin a v různých velikostech. Větší rostliny sázíme do zadních a bočních částí akvária. Nižší rostliny pak do středu a přední části akvária. Pro zdravý růst rostlin můžeme použít i některý z přípravků, a to v tekuté formě jako hnojivo, či v tabletách, které se umisťují přímo ke kořenům rostlin. Hnojiva pro rostliny lze kombinovat společně s CO2 systémy či CO2 přidávat do akvária v tekuté formě. Rostlinám svítíme denně max. 8 – 9 hodin. Při delším svícení v akváriu se nám může stát, že se budou objevovat řasy. Pro stanovení požadovaného svícení můžeme zvolit spínací hodiny.
Pro úspěšné založení akvária je vždy nutné i použití nitrifikačních prospěšných bakterií. Tyto bakterie si po založení akvária a jeho napuštění tzv. nasadíme v předepsaném množství dle objemu našeho akvária. Nitrifikační bakterie nám pomáhají udržovat rovnováhu v akváriu a zároveň napomáhají rozkladu vzniklých nečistot.
Takto kompletně založené akvárium necháme v plném provozu fungovat po dobu dvou až tří týdnů a pokud po tuto dobu nevznikne žádný problém, můžeme se vydat na výběr očekávaných nových obyvatel našeho akvária 😊
U nás v EquiZoo naleznete vše potřebné pro úspěšné založení akvária a se vším vám rádi pomůžeme a poradíme. Máme mezi sebou kolegy, kteří jsou zkušenými akvaristy a akvaristika je jejich koníčkem i vášní.
Přejeme i vám, aby se akvaristika stala vaší zálibou a vaše nové akvárium vám dělalo radost a potěšení a zároveň bylo krásným doplňkem vašich domovů.
V dalších kapitolách se budeme věnovat pravidelné údržbě a čištění akvária, výběru vhodných ryb a jejich kombinacím a samozřejmě i péči o ně.
Sledujte nás😊