Lymfatický systém u koní a nateklé končetiny

Nateklé zadní nohy (nejen) v zimě. Klasika?

 

Kobyla, 5 let, začala být zima, napadl sníh. A je tu naše klasika - když jde na noc do boxu, tak má ráno nateklé obě zadní nohy. Pohybem otok zmizí. Co udělat pro to, aby nohy přestaly natékat?

 

Nejen v zimním období je potřeba dbát na lymfatický systém u koní. A co že to vlastně je?

Lymfatický systém koní je složitý proces, kdy mnoho koní s omezeným pohybem (v zimě, při nemoci, rekonvalescenci atd.) trpí na nateklé končetiny. Je to způsobené tím, že při stání koně výrazně klesá transportní kapacita lymfatického systému.

Lymfatický systém je rozsáhlý systém cév a uzlin, který zajišťuje přesun lymfatické tekutiny. Všechny buňky a tkáně koňského těla jsou obklopeny tzv. intersticiální tekutinou, což je vodnatá, gelovitá látka. Tahle tekutina je hlavním médiem k přepravě pro živiny, kyslík, energii pro buňky a metabolické procesy. Buňky se díky intersticiální tekutině zbavují veškerého odpadu v těle koně, to znamená, že se odplaví veškeré bakterie, buněčné zbytky, mrtvé krvinky, patogeny a toxiny.

Škára (silná vrstva kůže, která se nachází těsně pod pokožkou) je u koní tzv. kompresní obvaz, který dokáže při pohybu vyvinout sílu a tuhnutí. Proč se bavíme o škáře? Hned vysvětlím. Na koňských nohou nejsou žádné svaly, které by napomáhaly stahování cév, a proto tady máme pomocníka v podobě škáry, která se aktivuje pohybem u koní a poskytuje podporu a pomáhá stlačovat lymfatické cévy.

Laicky řečeno, když se kůň pohybuje pravidelně, tak ve většině případů nemá s oteklými končetinami problémy, když pomineme nějakou nemoc. Potom tady máme roční období, když je léto, je déle světlo a s koněm můžeme pracovat třeba i do devíti do večera, kdežto v zimním období je tma už v pět hodin odpoledne a ještě k tomu zima, tady ta aktivita s koněm upadá do minima a kůň se dostane do boxu mnohem dříve, to znamená, že mnohem déle nečinně stojí. Když se kůň nehýbe a dlouho stojí, tak se sníží rychlost toku lymfy putující lymfatickým systémem a sníží se tím množství lymfatické tekutiny v těle. Je v takzvaném “útlumu”.

 

A jak tedy koni pomoct s oteklými končetinami (nejen přes zimu)?

Existuje mnoho druhů bandáží pro koně, my si v tomto článku představíme jednu určitou značku, a tou je Back on Track.

 

A proč právě tuto značku? Protože...

Produkty značky Back on Track jsou velmi specifické a my si vysvětlíme čím. Celé toto kouzlo je založeno na odrážení tělesného tepla částicemi ve tkanině, a to ve vlnové délce odpovídající tzv. FIR záření (vzdálené infračervené záření). Tento typ záření vnímáme jako jemné, sálavé teplo, které proniká do hloubky téměř 4 cm. Výrobky této značky mají přesně to, co naši koně potřebují, a to je vazodilatace (rozšíření cév v pokožce), kterou nám zajišťuje výše zmíněné infračervené záření.

 

Dáme si tady rovnou všechny reakce koňského těla na FIR záření:

- vazodilatace

- aktivace termoreceptorů vedoucí ke stimulaci nervů

- zvýšení metabolické aktivity buněk

 

Kombinací těchto mechanismů dochází ke snížení bolestivosti, uvolnění svalových a pojivových tkání a k urychlení hojivých a reparačních procesů tkání.

 

Back on Track nabízí výrobky ze dvou typů takto speciálně upravených tkanin:

Welltex

  • je základní tkaninou většiny výrobků. Jeho schopnost odrážet tělesné teplo využijete celoročně, nejvíce ho oceníte v chladnějším období.

Lontex

  • obsahuje menší částice, takže je výsledná tkanina tenčí a lehčí. Výrobky z ní mohou být i pružné. Je také antibakteriální, odvádí vlhkost od těla a rychle schne, takže jej využijete jak v teplejších dnech, tak i v těch chladnějších.

 

Na problematiku v tomto článku můžeme doporučit:

Kamaše Quick Wrap Royal (zde): obsahují speciální keramickou technologii.

Preventivně chrání a léčí. Kamaše se používají pro preventivní ochranu před úrazy při sportování, zvyšují prokrvování v místě, a tím snižují otoky a zvyšují hojivé procesy. Kamašemi nejen podpoříte u koně správné prokrvení končetin a průtoku lymfy, ale také se vyhnete problému s flegmónou, která nemusí být vždy důvodem poranění nebo přehlédnutou oděrkou.

 

Zakončili bychom tento článek větou: Lepší je objetí od kamaší než od otoku.